Podobnie jak każda kraina posiadająca odległa i bogatą historię, także Walia może poszczycić się nie tylko pięknym położeniem i wspaniałymi miastami, ale także zabytkowymi budowlami. Prym wśród nich wiodą oczywiście zabytkowe, nieco mroczne walijskie zamki.

Praktycznie wszystkie zamki leżące na terenie Walii posiadają swoją ciekawą, a niekiedy mroczną legendę. Budowle te rozsiane są praktycznie po całej krainie. To właśnie te budowle przyciągają do tej celtyckiej krainy każdego roku tysiące turystów z różnych części Europy i świata.

Walia przez wieki była pod rządami książąt. Nawet w czasach współczesnych należy do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jak podaje historia walijska, gdy w w 1066 roku Normandczycy podbijali Brytanię, Walia ustrzegła się ich panowania. Tutejsi książęta utrzymali swoją władzę nad tą krainą. W 1272 roku na tron walijski wstąpił król Edward I, który rozpocząć podbój całej Walii. Król Edward I wprowadził swoje prawa i ustanowił swego syna księciem tego państwa. Po okresie burzliwych wojen, w roku 1535, dwa sąsiadujące ze sobą państwa Anglię i Walię, połączyła unia, która trwa do dziś.

Z burzliwych czasów niezależności Walii, a szczególnie z czasów panowania króla Edwarda I, pochodzi większość zachowanych po dziś dzień zamków walijskich.

Najchętniej odwiedzane przez turystów są, przede wszystkim, pochodzący z końca XIII wieku zamek Herlech, z którego roztacza się wspaniały widok na zatokę Tremadog i półwysep Llyn, a także na Snowdonię. Kolejną budowlą jest Zamek Beaumaris, zbudowany także w XIII wieku na walijskiej wyspie Anglesey. Był to jeden z ostatnich wielkich zamków zbudowanych dla Edwarda I przez jego głównego architekta Mater James of St George. Plan tego zamku nigdy nie został do końca zrealizowany, z powodu wyczerpania się funduszy.

Trzecim zamkiem jest Zamek Caernarfon. Jest to ogromna forteca wzniesiona w XIII wieku. Do dzisiaj zachowała się ona praktycznie w niezmienionej postaci. Na zamku tym obwoływano przyszłych książąt walijskich. Kolejnym zamkiem jest Zamek Conwy. To jedna z najdroższych fortec zbudowanych w czasach Edwarda I.

Każdy kto odwiedza Walię, nie może z niej wyjechać nie zobaczywszy wcześniej tych budowli.

Tagi: , ,

This page has the following sub pages.